ABOUT ALMANCA SAYıLAR

About almanca sayılar

About almanca sayılar

Blog Article

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere advertımı, e-posta adresimi ve Website adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Almancada iki basamaklı sayılar söylenirken ilk önce birler basamağındaki rakam okunur ve araya und yani Türkçe karşılığı olarak ve bağlacı getirilir. Daha sonra ise Onlar Basamağındaki sayı söylenir.

Bu Konumuzda yazılan içeriği not alarak çalışmay possiblyı unutmayın. Pekiştirme için sitemizde yer alan diğer Almanca konularımıza bakabilir alıştırmalar yapabilirsiniz. Almanca dilini kullanırken, sayılardan çOkay sık bahsederiz. Almanca Sayılar ve Okunuşu yazılışı

Almanca sayılarda şimdi ise yüzbin ve katlarını ele almamız gerekicek. Yine yüzbin ve katlara örnek verecek olursak:

This Web page makes use of cookies to boost your expertise while you navigate through the website. Out of these, the cookies which are classified as vital are saved on your browser as They are really important for the Doing the job of fundamental functionalities of the web site.

Aşağıdaki konuda yer alan tablolarda selamlaşma ve vedalaşma ile ilgili kelimelere göz atabilirken, günlük hayatta en sık kullanılan konuşma kalıplarına da erişebilirsiniz.

Ayrıca burada dikkat etmeniz gereken bir husus da one (bir) rakamını ifade eden eins kelimesi diğer sayıları yazarken ein olarak kullanılır. Örneğin 1 yazacaksak eins olarak yazarız ancak mesela 21 yazacaksak o halde yirmi bir’in bir‘ini ein olarak yazarız.

Sizler de Almanca Sayılar veya İngilizce Sayılar konu başlıklarından gramer kurallarına ve söz dizimi şekillerine kadar Almanca’da ustalaşmak isterseniz, Almancax.com’u iyi bir başlangıç noktası olarak kabul edebilirsiniz.

Gelin burada çok karıştırılan bir hususu aydınlığa kavuşturalım: “ig” harfleri yan yana geldiğinde iki şekilde okunur:

Almancada kesirli sayılar, sıra sayılarının sonuna –tel ya da –stel eki getirilerek oluşturulur. –

Evet değerli almanca öğrenen arkadaşlar, bu dersimizde baştan sona Almanca sayılar konusunu sizler için ele almaya çalıştık. Umarız almanca sayılar ve almanca sayılar okunuşları

Şimdi ilk olarak resimli bir şekilde Almanca rakamları görelim, daha sonra birden yüze kadar Almanca sayıları öğrenelim. Şunu da önemle belirtelim ki, aşağıdaki konu anlatımı Almanca sayılar ve okunuşu hakkında yazılan en geniş kapsamlı konu anlatımıdır ve Almanca sayılar hakkında yazılan dev bir rehber niteliğindedir.

NOT: Almanca’da one hundred sayısı ”hundert” ile ifade edilmektedir. Ancak one hundred sayısı ”ein hundert” olarak da kullanılmaktadır. Her ikisine Almanca’da rastlayabilirsiniz. Görürseniz şaşırmayın:)

Bu arada yukarıya daha açık ve anlaşılır olması için sayıları ayrı ayrı yazdık (örn:neun und zwanzig) fakat aslında bu sayılar birleşik yazılır.

Report this page